305 evrov za tono krmne pšenice – na Kitajskem
Večkrat smo že povzemali informacije po Argarheute, ki je poročal o Kitajski kot proizvajalki in uvoznici kmetijskih pridelkov. Tokrat lahko pogledamo kako jo ocenjuje USDA – Ameriško kmetijsko ministrstvo. Kitajska namreč predstavlja zelo pomembnega kupca na svetovnem trgu kmetijskih surovin.
Po teh ocenah naj bil imela Kitajska v letošnjem letu posejano z ozimno in spomladansko pšenico skupaj 23 milijonov hektarjev. 136 mio ton naj bi bila težka skupna letošnja letina pšenice. In ker imajo Kitajci zelo radi rekorde, bo ta številka ponovno postavila rekordno lestvico za 2% navzgor.
5,9 tone pšenice / hektar bo povprečen predelek.
10 milijonov ton bo težak uvoz pšenice in bo ostal na nivoju leta 2020.
Tudi Kitajske zaloge pšenice in ječmena so enormne, saj so ob koncu sezonske znašale polovico svetovnih zalog z 143 mio tonami, zaloge v EU so znašale le 11 mio ton, v ZDA pa 18 mio ton. Očitno se Kitajska še vedno spominja časa komunizma, ko so v hudi revščini, trpeli lakoto.
Kitajski notranji trg je kontroliran s strani države, ki postavlja uradne minimalne odkupne cene. Z visoko postavljenimi cenami želijo stimulirati višjo stopnjo samooskrbo. Strateško je boljše pridelati hrano doma po višji ceni, kot biti preveč odvisen od uvoza.
305 evrov za tono krmne pšenice je določena minimalna odkupna cena. Aktualna cena za koruzo je je znašala 362 evrov za dobavo takoj in 335 evrov za letošnjo žetev. Kitajsko ministrstvo za kmetijstvo je izdalo smernice, po katerih naj bi se drago koruzo in sojo, za prehrano prašičev in perutnine, nadomestilo z cenejšimi surovinami, kot so manioka, ječmen, sirek in riževi otrobi.
26 mio ton koruze bo letos uvozila Kitajska
Država Kitajska gradi svojo kmetijsko politiko, po kateri želijo postati prehransko čim bolj samooskrbni.