Največja prašičja farma na svetu

5 maja, 2021
0
0

Pred 40 leti Kitajska ni imela težav s preskrbo s svežim mesom. Takrat je bila ta država trdno v rokah komunistične oblasti in v primerjavi z ostalim svetom mesa skoraj niso jedli.

V zadnjih dvajsetih letih, se je z razvojem gospodarstva močno dvignil tudi življenjski standard skoraj vsega prebivalstva in ljudje so pričeli jesti tudi meso. Kitajska ima skoraj 1,4 milijarde prebivalcev in če bi vsak od njih pojedel v povprečju le 30 kilogramov mesa na leto, bi to predstavljalo 42 milijonov ton mesa! Številke so nepredstavljive.

Če bi šli po stopinjah Nobelovca Konrada Lorenza in njegovega dela »Sedem smrtnih grehov človeštva«, bi na Kitajskem našli » kar nekaj grehov, vključno z glavnima,  prenaseljenostjo in onesnaženostjo.

Na Kitajskem je povpraševanje po mesu veliko in zato v bližini mesta Nanyang  gradijo največjo prašičjo farmo na svetu. Na površini 180 hektarjev gradijo šest nadstropne prašičje hleve, v vsakem naj bilo prostora za 5.000 plemenskih svinj.

Skupna kapaciteta celotne farme naj bi znašala 105.000 plemenskih svinj in letnim proizvodnim ciljem 2,1 milijona prašičev. Del kompleksa bo zajemal tudi tovarno močnih krmil in klavnico. 

V tovarni močnih krmil predvidevajo sterilizacijo vseh vhodnih surovin, kar naj bi zmanjšalo možnost kontaminacije. Kitajska je imela v letu 2019 resne težave z afriško prašičjo kugo, takrat se je stalež živali zdesetkal. Kljub strogi organizaciji se je pojavil drugi val afriške prašičje kuge. 

V hlevih bodo filtrirali zrak, temperatura živali se bo vse čas samodajno merila s pomočjo infrakamer. Vsi preventivni ukrepi za zaščito živali zahtevajo večja vlaganja v strojno opremo farme.

Analitiki predvidevajo, da se lahko praksa gradnje prašičjih več nadstropnih farm razširi po drugih azijskih državah. Kitajci menijo, da so več nadstropne farme boljša rešitev, saj se za gradnjo porabi manj zemljišč, varnostne ukrepe za preprečitev širjenja bolezni pa so ponovno zaostrili. Kako je z delovno silo in ekologijo ne komentira nihče. Slišati pa je, da morajo zaposleni živeti znotraj kroga farme.

V Evropi večnadstropne farme nimajo možnosti iz razloga nestrinjanja različnih socialnih združenj, dobrobiti živali, kakor tudi visokih stroškov investicije, da o vplivih na okolje ne govorimo.

Cilji skupne Evropske kmetijske politike pravi, da bomo jedli manj mesa, a bo to bolj kakovostno.

Z NAMI GRE HITREJE. KMEČKI GLAS. Več o naročniških ugodnostih izveste s klikom na pasico.