Pšenica 230 evrov – ZAKAJ?
In letos se je zgodilo, da so bile napovedi o višini žetve preoptimistične. Skoraj povsod po svetu je žetev izpadla slabša od napovedane. Tako so v največji izvoznici pšenice na svetu, Rusiji, napovedovali višino žetve malo pod lanskoletnim nivojem, a se je na koncu izkazalo, da je bila škoda zaradi mrzle zime le prevelika. Na koncu bo žetev pšenice nižja za 11 % ali za 9 mio ton. Na Kitajskem, veliki uvoznici pšenice, je bila tik pred žetvijo, v žitni provinci Henan velika poplava. Govori se, da je bila skoraj v celoti uničena letina na 360.000 hektarjih, na preostalih 625.000 hektarjih pa je bila delno prizadeta. Iz tega razloga bo morala Kitajska uvoziti več pšenice, kot v preteklem letu. Pričakuje se večje povpraševanje in cena se je takoj dvignila na vseh blagovnih borzah.
Cena pšenice z dostavo v septembru je znašala 228,50 evra za tono, decembrska dostava pa je že presegla 230 evrov za tono. Cene na terminski borzi so tako od junija zrastle za 15 %. V Hamburgu se je trenutna cena pšenice dvignila za 8 evrov na 233 evrov s takojšnjo lokalno dostavo.
Tudi cena koruze za letošnjo letino se je od začetka julija povišala za 11 % in znaša na terminu november 214 evrov za tono.
V lanskem letu je bila žetev pšenice skoraj povsod po svetu rekordna, zato so bile tudi cene nižje, letošnja žetev je povprečna in cene so takoj zrastle.
Z NAMI GRE HITREJE. KMEČKI GLAS. Naročniške ugodnosti spremljajte s klikom na pasico.