Pšenica – ali se obeta padec cene?
Pšenica – ali se obeta padec cene?
Cena pšenice je rastla, vse od časa letošnje žetve. Slaba letina v Veliki Britaniji, povprečna v Franciij, napoved Ruskih izvoznih kvot in veliko povpraševanje Kitajske, so cene pognale v nebo. Tako so izvozne cene za Rusko pšenico naloženo na ladjo že dosegle 256 USA dolarjev, za Ameriško pšenico pa celo 267 USA dolarjev.
Trenutno se svetovni trg s pšenico nahaja na prelomnici, čutiti je nervozo, cena se je do sedaj minimalno pomaknila navzdol. Korekcija je znašala le 1- 2 USA dolarja za tono. Glede na to, da je Rusija povečala svoje izvozne kvote iz 15 milijonov ton na 17,5 milijonov ton in da ja Avstralija napovedala rekordno žetev, trg postaja negotov. Morda se bo rast ustavila? K temu lahko pripomore tudi odpoved, že naročenih Kitajskih naročil za sojo in koruzo. To odpoved, optimisti ocenjujejo kot trgovski manever Kitajske, s ciljem nižanja cen.
Že pred dvema mesecema so bile napovedi o Avstralski letini zelo optimistične. Prvotna napoved je predvidevala 28,9 milijona ton bogat pridelek, sedaj pa so številke še povečali na 31,2 milijona ton. Dosedanji rekordni pridelek, v zadnji dvajseti letih je bil dosežen v letu 2017 z 31,8 milijona ton. Avstralski pridelek naj bil v aktualni žetvi, kar enkrat večji kot v preteklem letu. Povprečna letina drugače dosega 23 milijona ton pšenice.
Ceno pšenice določajo samo veliki igralci, kot so največji pridelovalci ZDA, Kanada, Avstralija, Francija in Rusija, ter največji kupec Kitajska in tudi Saudska Arabija.
Največji premik na trgu z žitaricami, se je v zadnjih 30 letih zgodil v Rusij, ki je uredila svoje kmetijstvo in se iz uvoznika prelevila v izvoznika, ter v Kitajski, kjer je gospodarsko blagostanje vplivalo na večje povpraševanje po kmetijskih pridelkih.