Pšenica in koruza na meji 250 evrov
V pregledu stanja svetovnega trga žit se nič ne zdi nemogoče. Cene od zadnje žetve na severni polobli rastejo že skoraj nepretrgoma. Po zadnjih podatkih se je cena v ponedeljek za pšenico ustavila tik pred 250 evri za tono.
Tudi cena za prihodnjo – letošnjo žetev pšenice je na rekordnem nivoju, in sicer 226 evrov za tono. Točnega razloga za tako visoko kotiranje cen ne zna natančno razložiti nihče. Imajo pa trgovci občutek, da bo glede na povpraševanje ponudba nižja, kot se je pričakovalo. To potrjujejo tudi Kitajski uvozniki, ki so za nove dobave žit, pripravljeni seči vedno globje v žep. Na dvig cen naj bi vplivala tudi informacija o škodi na pšeničnih posevkih zaradi nedavne zmrzali.
Na Hamburški izvozni luki je cena za krušno pšenico dosegla že 249 evrov, kar je 30 evrov več kot v začetku aprila. Tudi cena koruze je ponekod že dosegla 250 evrov za tono.
Po podatkih USDA (Ameriško ministrstvo za kmetijstvo) so ameriški kmetje, do sedaj posejali 17 planiranih površin koruze, petletno povprečje v istem času pa je znašalo 20 %.
Ocena stanja ameriške zimske pšenice je bilo ovrednoteno kot dobro ali zelo dobro v 49 %, prejšnji teden pa je bila ta ocena še pri 53 %. In prav majhna razlika v oceni stanja lahko vzbudi sum, da so posevki utrpeli več zimske škode, kot je bilo pričakovati.
Cena za oljno repico je kotirala pod rekordnim nivojem z 586 evrov za tono, nova žetev pa pri 500 evrih.
Cena na lokalnih manjših trgih v Nemčiji je pri pšenici z 13 % beljakovin v povprečju dosegla 208 evrov. Razpon cen je bil zelo velik in je znašal od 185 do 229 evrov za tono. Vse kaže, da se bo cenovno razburljivo leto z dvigom cen za žitarice nadaljevalo.
VSTOPITE V SVET KMETIJSTVA KORAK PRED DRUGIMI. BERITE KMEČKI GLAS.
Več o naročniških ugodnostih izveste s klikom na pasico.