Brezcarinski sporazum z južno Ameriko!!!!
EU je tik pred podpisom brezcarinskega dogovora z državami južne Amerike. S tem bo politika le še enkrat pokazala svoj pravi obraz. Doma pritiska na kmetijstvo, da le to zgledno skrbi za naravno pridelavo, ter ji je istočasno vseeno, kako je pridelana hrana iz uvoza. Države južne Amerike, združene pod imenom Mercusor, sestavljajo Argentina, Brazilija, Paragvaj, Uragvaj in Bolivija. Pristop teh držav, kako kmetovati, je popolnoma drugačen, kot v Evropi. Te države so velike izvoznice hrane.
Zakaj ne moremo imeti radi držav Mercusor:
1. Stihijsko izsekovanje amazonskega gozda za potrebe pridobivanja novih kmetijskih površin, tako se povečujejo podnebna tveganja in erozija tal.
2. Kmetijska pridelava se odvija na zelo velikih posestvih, ki so bistveno večja kot evropske družinske kmetije. Medtem ko je v Evropi odkupna cena za pitano govedo U3 malo pod 6 evrov, pa znaša lastna cena podobnega goveda v J Ameriki malo pod 3 evre.
3. Ekološka kmetijska politika v teh državah ne obstaja, zanimajo jih zgolj čim večji donosi.
Po do sedaj znanih informacijah bo podpis podprla Nemčija in verjetno tudi Italija, ki bosta tako zagotovili trg svoji industriji. Zelo odkrito pa se je temu zoperstavila Avstrija, ki poizkuša okrog sebe nabrati še nekaj držav somišljenic. Avstrijci so na svojo stran pridobili že Francijo, kot največjo evropsko pridelovalko hrane. Podpisu nasprotujeta tudi kmetijsko močni Irska in Poljska. EU lobisti poizkušajo spremeniti mišljenje Italije. Države pobudnice proti temu sporazumu bodo uspešne v premeru, če bodo zbrale skupaj glasove 35 % prebivalstva EU.
Po informacijah Agrarheute celotno akcijo pelje združenje spodnje avstrijskih kmetov, ki obljubljajo srdit boj proti skrajno škodljivemu dogovoru, ki škoduje okolju in zmanjšuje evropsko prehransko samooskrbo. Ker imamo velikokrat sosednjo Avstrijo za vzgled, naj pri tem še posebej poudarimo, da je Avstrija, po sklepu njihovega parlamenta iz leta 2019, dolžna sporazumu reči NE.
Kmetje v Nemčiji in Franciji so ponovno na cesti. Podpis naj bi se zgodil 6. decembra na srečanju držav Mercusor v Montevideu. Novo potrjena predsednica Evropske komisije Von der Leynova je že potrdila svoj prihod v Montevideo. Kot kaže, bo sporazum podpisan še danes.
Kakšno je stališče slovenske politike, nismo zasledili, na spletni strani Ministrstva za kmetijstvo so kot zadnjo novico z dne 4. decembra 2024 objavili informacijo o 30-letnici računovodstva v kmetijstvu. Sosedje se borijo za višje cilje v kmetijstvu in okolju, kljub temu da po številu prebivalcev sami ne morejo odločitvi bitke, pri nas pa organiziramo interne proslave in številne malopomembne procesije.