EU  politika

3 septembra, 2024
0
0

Ali lahko pričakujemo, da bo vseh 27 držav EU  skupnosti imelo vedno isto mnenje? Ali morajo manjše države zgolj slepo slediti večjim? Ne poznam načina, kako se usklajujejo, vendar me res čudi, kako uskladiti cel razred  politikov, ki prihajajo od severa do juga najstarejšega kontinenta.

Skoraj vsi usklajeni, težave jim dela le Madžarka. Njihova politika je svojska, velikokrat predsednik Urban nastavi nogo med vrata in zadevo na nivoju sprejetja  nove EU zakonodaje ustavi. Mediji so označili njegovo delovanje kot skrajno desničarsko, morda celo kot nacionalistično. 

In to moti tudi nekatere druge politike, kot da nihče ne bi smel imeti drugačnega mnenja. Tukaj se lahko le vprašamo, ali ne bi morala biti prva naloga politike, da ščiti interese lastnega naroda. Madžarska je predsedujoča v EU, tako je njihov minister za kmetijstvo Istvan Nagy za naslednji teden sklical neformalni sestanek vseh ministrov EU v Budimpešti. 

V znak nestrinjanja z madžarsko politiko se srečanja ne bo udeležil nemški minister za kmetijstvo CemOzemir. Na mesto na sestanek bo raje odšel na protokolarno misijo odprtja kmetijskega sejma v Grčijo.  In kaj ga je tokrat zmotilo? Madžarska bo obdržala svoj ukrep za prepoved uvoza ukrajinskega žita. Tako bo gotovo pomagala svojim kmetom, saj je dolgotrajna suša odnesla velik delež domače letine.  Dovolili pa bodo tranzit ukrajinskega žita v druge EU države.

Zanimivo, da želi Madžarska vpeljati tudi poseben davek na dobiček nemadžarskih podjetij, evropskih  trgovskih družb. Po poročanju spletnega portala Agrarheute naj bi samo trgovska družba Lidl plačala v naslednjem letu posebni davek v višin 154 mio evrov, kar bi predstavljajo več  kot stokratno povečanje.

Mirni časi na svetu so za nami, vojni spopadi, pritisk migrantov na razviti svet je iz dneva v dan večji in države, katere niso dovolj dobro organizirale represivnega aparata, se lahko znajdejo na robu kaosa.  

Težave se že kažejo v spremembi notranjepolitičnih razmer v Nemčiji, kjer so mladi na lokalnih volitvah množično podprli desno stranko AFD (alternativa za Nemčijo). Ta stranka ima podoben odnos do kmetijstva kot vlada na Madžarskem, domače kmetijstvo in gospodarstvo je potrebno zaščititi. Želijo spremeniti tudi odnos do migrantov. Kot je dejal legendarni pokojni nemški kancler Helmud Schmid, ga niso motili delavci iz širom Evrope ali Turčije, imel pa je resne pomisleke do migrantov, ki prihajajo iz drugih muslimansko-fundamentalnih držav. Po javnomnenjski raziskavi za Saško zvezno državo je kar 49 %  kmetov podprlo  AFD.  

Premehka  politika je ustvarila razmere, ki povsod po Evropi  omogočajo resen zasuk politike v desno stran. Kar pomeni, da se bodo najprej urejale domače težave, skupna EU politika pa bo izgubila na moči.