Trgovinska vojna: avtomobili proti mleku

17 oktobra, 2024
0
0

Spletni kmetijski portal Agrarheute poroča, da je trgovinska vojna med EU in Kitajsko v polnem razmahu. Potem ko je Evropska unija dvignila carine za Kitajske električne avtomobile, so začeli Kitajci pregledovati različne izdelke EU. Iščejo kaznovalne protiukrepe. Sedaj preučujejo evropske kmetijske izvozne produkte. Po podatkih Evrostata so v letu 2023 EU mlekarne izvozile na Kitajsko za 1,8 milijarde evrov sira in mleka v prahu. Po obsegu je Evropa druga največja izvoznica mlečnih izdelkov na Kitajsko, takoj za Novo Zelandijo. 

Kitajsko trgovinsko ministrstvo je potrdilo, da pregleduje tri evropske mlekarne, ki izvažajo na Kitajsko. Na potencialnem udaru so Frisland Campina, Elvi in Sterilgarda.

V oči jim bodejo dobri rezultati zadružne mlekarne Frisland Campina, ki je za pol leta 2024 objavila zelo dobre rezultate. Bilo bi boljše za podjetja, da svojih rezultatov ne bi javno objavljalo. Tako pa uspešno podjetje na koncu postane žrtev lastne poštenosti. Frisland Campina je največji zadružni mlekarski sistem na svetu z letnim prometom preko 11 milijard evrov. V prvem polletju jim je prodaja padla za 6 %, in sicer na 6,4 milijarde evrov, a so pri tem izkazali kar 183 mio evrov dobička, kar je bilo 22-krat več kot ob polletju leta 2023. Odkupna cena mleka je bila v letu 2024 za 3,43 centa nižja in je v povprečju znašala 46,53 centa. Dober rezultat poslovanja je učinek dobre prodaje izdelkov z veliko dodane vrednosti, kamor spada tudi otroška prehrana. Skupna količina odkupljenega mleka je bila nižja za 2,7 %.

Velesila Kitajska

To, kar želi Kitajska stran doseči, je jasen signal, da se s protekcionizmom EU ne strinja. EU parlament je z večinskimi glasovi potrdil do 45 % carine za kitajske električne avtomobile. Zanimivo pa je, da je nemški parlament tak predlog zavrnil. Stanje trenutnega spora je po mnenju vpletenih rešljivo, saj si obe strani prizadevata za nadaljevanje pogajanj.

V glasovanju v EU je proti vpeljavi carin za kitajske električne avtomobile glasovala tudi Slovenija.

Kitajska stran pa je že posegla po povračilnih ukrepih, od 11. oktobra dalje so uvedli carine na vse vinske destilate, ki prihajajo na Kitajsko v manjši embalaži kot 200 litrov. Višina carine je določena in se giblje med 34 in 39 %. S tem so prizadeli predvsem prestižne francoske znamke konjaka. Slednjim predstavlja Kitajska, takoj za Evropo, drugi najpomembnejši trg.

Na udaru novih carin se lahko pojavijo tudi evropsko svinjsko meso, ječmen in pšenica. Kjerkoli bi se pojavili povračilni kitajski ukrepi, bi imelo to negativne posledice na evropskem trgu, na katerem bi cene lahko pričele padati.

Evropska komisija bo v primeru vpeljave kitajskih carin na kmetijske izdelke morala zaščititi EU izvoznike, kaj pa bo storila z vsemi tistimi, ki bodo trpeli zaradi splošnega padca cen, zaenkrat ni jasno.